Eden Elects Candidates For Westmorland And Furness Council

By Robert Haile

The electorate have spoken and the make up of the Shadow Westmorland and Furness Council has been decided.

Of the 65 seats available the Liberal Democrats took 36 seats with the Labour Party taking 15, Conservative Party have 11, Independents 2 and there will be 1 Green Party Councillors.

The Greystoke and Ullswater ward recorded the highest voter turnout with 47.66 percent as the Liberal Democrats took 11 of the 16 seats in Eden with the Conservatives taking 3 with the Labour Party and Independents taking just 1 seat each.

Cumbria currently works with a county and borough, district or city council but from April 2023 this system will change to a unitary authority with the county being split into two.

Cumberland will be made of Copeland Borough, Allerdale Borough and Carlisle City while Eden District, South Lakeland District and Borrow Borough will form Westmorland and Furness.

Of the 65 councillors for Westmorland and Furness South Lakeland will elected 30, Eden 16 and Barrow 19.

Below is the full set of results with turnout in each ward as votes cast and percent with each candidate with the number of votes gained.

Those elected are in bold as in some wards there is more than one councillor.

Eden

Alston and Fellside – Votes 3757 41.31 percent

Mary Robinson – Independent 984

Michael Timothy Hanley – Labour Party 824

Ian Lindsey – Labour Party 572

Michael Richard Beveridge – Conservative Party 425

Dale Andrew Normington – Conservative Party 403

Andy Baker – Liberal Democrat 402

Richard Raymond William Sanderson – Liberal Democrat 147

Appleby and Brough – Votes 3551 40.23 percent

Andy Connell – Liberal Democrat 986

Graham Simpkins – Liberal Democrat 631

Gareth Hayes – Independent 609

William Patterson – Independent 511

Colin Smith – Conservative Party 451

Harry Berkeley – Conservative Party 363

Eamont and Shap – Votes 1570 45.55 percent

Neil Hughes – Liberal Democrat 1031

Tom Lowther – Conservative Party 539

Eden and Lyvennet Vale – Votes 3457 42.03 percent

Lorna Ann Baker – Liberal Democrat 960

Neil McCall – Liberal Democrat 816

Paula Breen – Conservative Party 630

David Whipp – Conservative Party 585

Mike Tonkin – Independent 466

Greystoke and Ullswater – Votes 1625 47.66 percent

Judith Margaret Derbyshire – Liberal Democrat 1150

Debbie Wicks – Conservative Party 475

Hesket and Lazonby – Votes 3220 40.93 percent

Colin Atkinson – Conservative Party 676

Hilary Frances Carrick – Conservative Party 658

Elaine Mary Martin – Independent 599

David Ryland – Independent 530

Roger Burgin – Liberal Democrat 484

David Evans – Liberal Democrat 229

Belinda Lucy Lloyd – Green Party 44

Kirkby Stephen and Tebay – Votes 2877 41.9 percent

Phil Dew – Conservative Party 861

John Stephen Murray – Liberal Democrat 697

Adrian Harvey Martin Waite – Liberal Democrat 557

Sandy Lancaster – Independent 496

Ray Briggs – Conservative Party 266

Penrith North – Votes 4261 37.84 percent

Patricia Ann Bell – Liberal Democrat 1277

Mark Brian Rudhall – Liberal Democrat 820

Ali Ross – Green Party 675

Helen Jane Fearon – Conservative Party 519

Harry Fearon – Conservative Party 444

Wade Tidbury – Green Party 266

Scott Jackson – Independent 138

Peter Devine – Independent 122

Penrith South – Votes 3670 28.55 percent

Virginia Christine Taylor – Liberal Democrat 911

Mike Eyles – Liberal Democrat 899

Gillian Elizabeth Barnes – Conservative Party 520

Matt Vickers – Conservative Party 459

Lee Quinn – Independent 397

Margaret Clark – Independent 272

Richard Kevin O’Brien – Green Party 212