Big Results and Big Scores In The National Conference League

By Robert Haile

There were some big scores and big games in the National Conference League over the four days of the Platinum Jubilee celebrations.

Starting in Division Two Beverley hosted Heworth on Wednesday June 1 with the visitors recording a 10-26 win to go top before the weekends games.

Barrow Island then went back to the top with a 64-6 win over Bradford Dudley Hill on Saturday June 4.

Clock Face Miners closed the gap to Crosfields with a 46-10 win as Woolston Rovers extended their gap to the bottom clubs with a 16-24 win away at Wigan St Judes.

Dewsbury Celtic recorded a 56-0 win over Dewsbury Moor Maroons in the Dewsbury Derby.

The early match in the Premier Division on Thursday June 2 as Lock Lane recorded a 48-0 Thornhill Trojans.

On Friday June 3 Thatto Heath Crusaders picked up a 54-16 win against Pilkington Recs.

Then on the Premier Division continued on Saturday June 4 top played bottom as West Hull beat York Acorns 44-0.

Hunslet Club Parkside dropped to third after Siddal came away with a 0-28 win and Wath Brow Hornets kept pace with a 12-18 win at Rochdale Mayfield.

At the bottom Egremont Rangers started well at Leigh Miners Rangers taking the lead early but came unstuck losing 32-18.

In Division One the early kickoff Hull Dockers won 34-22 at home to Skirlaugh.

Joint leaders Kells kept pace with Hull Dockers with a 90-10 win against Myton Warriors.

Ince Bridge Rose lost a close game with Wigan St Patricks 16-18 as Featherstone Lions lost another close game 26-28 to Oulton Raiders.

West Bowling and Stanningley moved up into the top six with wins at Saddleworth Rangers and Milford.

In Division Three Millom took bragging rights with a 30-18 over Hensingham as Seaton Rangers came back from Leigh East empty handed with a 34-18 defeat.

Bentley picked up a 26-20 win against Shaw Cross Sharks, Drighlington lost a narrow game 22-24 to Batley Boys as Oldham St Annes dropped to third as Waterhead Warriors took second with a 22-42 win.

East Leeds broke the century mark with a 112-0 win over Eastmoor Dragons.

Premier Division Results

Lock Lane 48-0 Thornhill Trojans

Thatto Heath Crusaders 54-16 Pilkington Recs

West Hull 44-0 York Acorn

Rochdale Mayfield 12-18 Wath Brow Hornets

Hunslet Club Parkside 0-28 Siddal

Leigh Miners Rangers 32-18 Egremont Rangers

Premier Division Table

  1. West Hull – 21
  2. Thatto Heath Crusaders – 19
  3. Hunslet Club Parkside – 18
  4. Wath Brow Hornets – 17
  5. Lock Lane – 16
  6. Siddal – 14
  7. Rochdale Mayfield – 10
  8. Leigh Miners Rangers – 10
  9. Pilkington Recs – 8
  10. Thornhill Trojans – 6
  11. Egremont Rangers – 4
  12. York Acorn – 3

Division One Table

  1. Kells – 18
  2. Hull Dockers – 18
  3. Oulton Raiders – 17
  4. Wigan St Patricks – 16
  5. West Bowling – 14
  6. Stanningley – 14
  7. Ince Rose Bridge – 13
  8. Skirlaugh – 10
  9. Featherstone Lions – 8
  10. Saddleworth Rangers – 4
  11. Myton Warriors – 4
  12. Milford – 0

Division One Results

Hull Dockers 34-22 Skirlaugh

Featherstone Lions 26-28 Oulton Raiders

Ince Rose Bridge 16-18 Wigan St Patricks

Kells 90-10 Myton Warriors

Saddleworth Rangers 2-32 West Bowling

Stanningley 20-6 Milford

Division Two Table

  1. Barrow Island – 20
  2. Heworth – 19
  3. Crosfields – 16
  4. Clock Face Miners – 15
  5. Normanton Knights – 14
  6. Woolston Rovers – 13
  7. Dewsbury Celtic – 8
  8. Wigan St Judes – 8
  9. Dewsbury Moor Maroons – 7
  10. Hunslet Warriors – 6
  11. Beverley – 6
  12. Bradford Dudley Hill – 6

Division Two Results

Beverley 10-26 Heworth

Barrow Island 64-6 Bradford Dudley Hill

Clock Face Miners 46-10 Crosfield

Dewsbury Celtic 56-0 Dewsbury Moor Maroons

Normanton Knights v Hunslet Warriors

Wigan St Judes 17-24 Woolston Rovers

Division Three Table

  1. East Leeds – 22
  2. Waterhead Warriors – 16
  3. Oldham St Annes – 14
  4. Seaton Rangers – 14
  5. Bentley – 14
  6. Shaw Cross Sharks – 14
  7. Batley Boys – 10
  8. Drighlington – 10
  9. Millom – 10
  10. Leigh East – 7
  11. Hensingham – 4
  12. Eastmoor Dragons – 3

Division Three Results

Bentley 26-20 Shaw Cross Sharks

Drighlington 22-24 Batley Boys

East Leeds 112-0 Eastmoor Dragons

Leigh East 34-18 Seaton Rangers

Millom 30-18 Hensingham

Oldham St Annes 22-42 Waterhead Warriors