Friday Night Match Launches Weekend Games In The National Conference Leagues

By Robert Haile

Thatto Heath Crusaders match against Leigh Miners Rangers will start the weekends rugby league fixtures on Friday night.

The rest will take place on Saturday, April 9.

The early game ended in a 42-0 win to the home team, Thatto Heath Crusaders.

In the other Premier Division fixtures top of the table West Hull host Siddal with Lock Lane facing Rochdale Mayfield.

Wath Brow Hornets will be looking to get back to winning ways when they welcome York Acorn to Cumbria as fellow Cumbrians Egremont Rangers travel to Thornhill Trojans while Hunslet Club Parkside host Pilkington Recs.

In Division One table toppers Stanningley are home to Hull Dockers with joint leaders Wigan St Patricks travel to Myton Warriors.

Oulton Raiders host West Bowling while Kells travel to third place Ince Bridge Rose.

Skirlaugh face the bottom side Milford with Saddleworth Rangers hosting Featherstone Lions with both sides looking for their first points.

Another tight division Clock Face Miners are home to Normanton Knights, Crosfields are away to Dewsbury Celtic and Barrow Island are also on the road at Woolston Rovers.

In the chasing pack Heworth are home to Beverley the bottom of the table club Wigan St Judes face Dewsbury Moor Maroons while Bradford Dudley Hill play Hunslet Warriors.

Looking to keep their 100 percent record East Leeds host Batley Boys with joint second placed Waterhead Warriors face Bentley while Oldham St Annes host Leigh East.

Cumbrian sides Millom and Hensingham are both home against Shaw Cross Sharks and Eastmoor Dragons.

Premier Division Fixtures

Thatto Heath Crusaders 42 – 0 Leigh Miners Rangers

Thornhill Trojans v Egremont Rangers

Hunslet Club Parkside v Pilkington Recs

Lock Lane v Rochdale Mayfield

Wath Brow Hornets v York Acorn

West Hull v Siddal

Premier Division Table

  1. West Hull – 9
  2. Thatto Heath Crusaders – 9
  3. Lock Lane – 8
  4. Siddal – 8
  5. Wath Brow Hornets – 7
  6. Hunslet Club Parkside – 6
  7. Rochdale Mayfield – 4
  8. Egremont Rangers – 4
  9. Pilkington Recs – 2
  10. Leigh Miners Rangers – 2
  11. Thornhill Trojans – 2
  12. York Acorn – 1

Division One Fixtures

Saddleworth Rangers v Featherstone Lions

Stanningley v Hull Dockers

Ince Rose Bridge v Kells

Oulton Raiders v West Bowling

Myton Warriors v Wigan St Patricks

Milford v Skirlaugh

Division One Table

  1. Stanningley – 8
  2. Wigan St Patricks – 8
  3. Ince Rose Bridge – 7
  4. Oulton Raiders – 7
  5. Kells – 6
  6. Hull Dockers – 6
  7. Skirlaugh – 6
  8. West Bowling – 4
  9. Myton Warriors – 2
  10. Featherstone Lions – 0
  11. Saddleworth Rangers – 0
  12. Milford – 0

Division Two Fixtures

Clock Face Miners v Normanton Knights

Heworth v Beverley

Bradford Dudley Hill v Hunslet Warriors

Woolston Rovers v Barrow Island

Dewsbury Celtic v Crosfields

Wigan St Judes v Dewsbury Moor Maroons

Division Two Table

  1. Clock Face Miners – 8
  2. Crosfields – 8
  3. Barrow Island – 8
  4. Heworth – 6
  5. Woolston Rovers – 6
  6. Normanton Knights – 6
  7. Dewsbury Moor Maroons – 4
  8. Hunslet Warriors – 4
  9. Dewsbury Celtic – 2
  10. Beverley – 2
  11. Bradford Dudley Hill – 2
  12. Wigan St Judes – 2

Division Three Fixtures

East Leeds v Batley Boys

Waterhead Warriors v Bentley

Millom v Eastmoor Dragons

Oldham St Annes v Leigh East

Hensingham v Shaw Cross Sharks

Division Three Table

  1. East Leeds – 10
  2. Waterhead Warriors – 6
  3. Oldham St Annes – 6
  4. Drighlington – 6
  5. Seaton Rangers – 6
  6. Batley Boys – 6
  7. Shaw Cross Sharks – 6
  8. Bentley – 4
  9. Leigh East – 3
  10. Hensingham – 2
  11. Millom – 2
  12. Eastmoor Dragons – 1