Big Games In The National Conference League

By Robert Haile

The big games are coming every week now for sides at either end of the three National Conference Leagues.

In the Premier Division leaders West Hull travel to Leigh Miners Rangers, second placed Hunslet Club Parkside face Thatto Heath Crusaders while third placed Wath Brow Hornets head to York Acorn.

Lock Lane will look to put distance between them and Siddal in sixth and Rochdale Mayfield will hope to take advantage of that match as they head to Thornhill Trojans.

While Egremont Rangers host Pilkington Recs needing a win to close the gap to the visitors.

The early game in Division One had Hull Dockers move two points clear at the top with a 22-8 win over West Bowling.

Second placed Kells can go joint top with a win at home to Ince Rose Bridge while Wigan St Patrick in third will look to pick up a win at Featherstone Lions.

Oulton Raiders host Milford, Myton Warriors face Skirlaugh while Saddleworth Rangers host Stanningley.

Barrow Island will be wanting to get back to winning ways when they host Dewsbury Celtic in Division Two.

Top of the table Heworth travel to Crosfields while Normanton Knights head to Wigan St Judes.

Clock Face Miners host Bradford Dudley Hill with Woolston Rovers playing Hunslet Warriors.

At the bottom Beverley take on Dewsbury Moor Maroons.

Division Three leaders East Leeds host Bentley, second placed Waterhead Warriors head to Hensingham while third placed Oldham St Annes face Shaw Cross Sharks.

Fourth placed Cumbrian debutants Seaton Rangers head to bottom club Eastmoor Dragoons while fellow Cumbrians Millom face Batley Boys.

Third bottom Leigh East face Drighlington.

Premier Division Fixtures

York Acorn v Wath Brow Hornets

Thatto Heath Crusaders v Hunslet Club Parkside

Egremont Rangers v Pilkington Recs

Thornhill Trojans v Rochdale Mayfield

Lock Lane v Siddal

Leigh Miners Rangers v West Hull

Premier Division Table

  1. West Hull – 23
  2. Hunslet Club Parkside – 20
  3. Thatto Heath Crusaders – 19
  4. Wath Brow Hornets – 19
  5. Lock Lane – 18
  6. Siddal – 14
  7. Rochdale Mayfield – 12
  8. Leigh Miners Rangers – 10
  9. Pilkington Recs – 10
  10. Thornhill Trojans – 6
  11. Egremont Rangers – 4
  12. York Acorn – 3

Division One Table

  1. Hull Dockers – 22
  2. Kells – 20
  3. Wigan St Patricks – 18
  4. Oulton Raiders – 17
  5. West Bowling – 15
  6. Ince Rose Bridge – 15
  7. Stanningley – 14
  8. Skirlaugh – 11
  9. Featherstone Lions – 10
  10. Saddleworth Rangers – 4
  11. Myton Warriors – 4
  12. Milford – 0

Division One Fixtures

Kells v Ince Rose Bridge

Oulton Raiders v Milford

Featherstone Lions v Wigan St Patricks

Saddleworth Rangers v Stanningley

Myton Warriors v Skirlaugh

Hull Dockers 22-8 West Bowling

Division Two Table

  1. Heworth – 21
  2. Barrow Island – 20
  3. Crosfields – 18
  4. Clock Face Miners – 15
  5. Normanton Knights – 14
  6. Woolston Rovers – 13
  7. Dewsbury Moor Maroons – 9
  8. Dewsbury Celtic – 8
  9. Hunslet Warriors – 8
  10. Wigan St Judes – 8
  11. Beverley – 6
  12. Bradford Dudley Hill – 6

Division Two Fixtures

Beverley v Dewsbury Moor Maroons

Clock Face Miners v Bradford Dudley Hill

Barrow Island v Dewsbury Celtic

Wigan St Judes v Normanton Knights

Crosfield v Heworth

Woolston Rovers v Hunslet Warriors

Division Three Table

  1. East Leeds – 24
  2. Waterhead Warriors – 18
  3. Oldham St Annes – 16
  4. Seaton Rangers – 14
  5. Bentley – 14
  6. Shaw Cross Sharks – 14
  7. Batley Boys – 12
  8. Millom – 12
  9. Drighlington – 10
  10. Leigh East – 9
  11. Hensingham – 4
  12. Eastmoor Dragons – 3

Division Three Fixtures

East Leeds v Bentley

Oldham St Annes v Shaw Cross Sharks

Hensingham v Waterhead Warriors

Leigh East v Drighlington

Eastmoor Dragons v Seaton Rangers

Millom v Batley Boys