Cumbrian Sides Top Tables In National Conference League

By Robert Haile

Clubs have reached the half way mark in the National Conference League season with this round of matches.

On Saturday May 21 some teams will be happy with how the season has gone so far while others will be looking to improve.

In Division Three leader East Leeds beat Millom 8-28 and will be looking to seal the title in the second half of the season.

With one promotion place surely spoken for the five teams in second place will be looking to stamp their authority on second, Oldham St Annes ran out 12-52 winners at Hensingham, Waterhead Warriors beat Batley Boys 34-6, Seaton Rangers won a closer match beating Bentley 32-26 and Shaw Cross Sharks recorded a 24-16 victory over Drighlington.

At the bottom Eastmoor Dragons recorded their first win with a 26-12 victory over Leigh East.

Viewers of the OURLEAGUE coverage of Division Two’s joint leaders Barrow Island trip to Dewsbury Moor Maroons were treated to ten tries as Barrow came away with a 18-40 victory and top spot.

Crosfields dropped to third with Normanton Knights taking a 22-30 win as Heworth’s 54-18 win against Dewsbury Celtic put them second.

The five team tie at the bottom was broken up as Hunslet Warriors were beaten 4-39 by Clock Face Miners, Bradford Dudley Hill went down 8-24 to Woolston Rovers as Wigan St Judes won 14-10 beating Beverley by a single try.

The top of Division One is no clearer as Hull Dockers lost 30-22 to Oulton Raiders, who are now a point behind the top two as Kells go joint top after a 16-36 win at Milford.

Ince Rose Bridge swapped places with Wigan St Patricks as West Bowling beat Ince Rose Bridge 48-0 and Wigan St Patricks won 20-12 against Saddleworth Rangers.

Skirlaugh closed the gap to Stanningley with a 17-10 victory over them as Featherstone Rovers squeezed a 14-16 win over Myton Warriors.

In the Premier Division West Hull beat fourth placed Lock Lane 16-34 while second placed Hunslet Club Parkside won 40-0 against Thornhill Trojans while third placed Thatto Heath Crusaders ran out 10-28 winners at Egremont Rangers.

In fifth place Wath Brow Hornets kept in touch with a 34-32 win over Leigh Miners Rangers.

While Pilkington Recs lost 12-18 to Rochdale Mayfield and bottom club York Acorn went down 12-40 against Siddal.

Premier Division Results

Egremont Rangers 10-28 Thatto Heath Crusaders

Hunslet Club Parkside 40-0 Thornhill Trojans

Lock Lane 16-34 West Hull

Pilkington Recs 12-18 Rochdale Mayfield

Wath Brow Hornets 34-32 Leigh Miners Rangers

York Acorn 12-40 Siddal

Premier Division Table

  1. West Hull – 19
  2. Hunslet Club Parkside – 18
  3. Thatto Heath Crusaders – 17
  4. Lock Lane – 14
  5. Wath Brow Hornets – 13
  6. Siddal – 12
  7. Rochdale Mayfield – 10
  8. Pilkington Recs – 8
  9. Leigh Miners Rangers – 8
  10. Thornhill Trojans – 6
  11. Egremont Rangers – 4
  12. York Acorn – 3

Division One Reaults

Milford 16-36 Kells

Myton Warriors 14-16 Featherstone Lions

Oulton Raiders 30-22 Hull Dockers

Skirlaugh 17-10 Stanningley

West Bowling 48-0 Ince Rose Bridge

Wigan St Patricks 20-12 Saddleworth Rangers

Division One Table

  1. Kells – 16
  2. Hull Dockers – 16
  3. Oulton Raiders – 15
  4. Wigan St Patricks – 14
  5. Ince Rose Bridge – 13
  6. West Bowling – 12
  7. Stanningley – 12
  8. Skirlaugh – 10
  9. Featherstone Lions – 8
  10. Saddleworth Rangers – 4
  11. Myton Warriors – 4
  12. Milford – 0

Division Two Results

Dewsbury Moor Maroons 18-40 Barrow Island

Bradford Dudley Hill 8-24 Woolston Rovers

Crosfields 22-30 Normanton Knights

Heworth 54-18 Dewsbury Celtic

Hunslet Warriors 4-39 Clock Face Miners

Wigan St Judes 14-10 Beverley

Division Two Table

  1. Barrow Island – 18
  2. Heworth – 17
  3. Crosfields – 16
  4. Normanton Knights – 14
  5. Clock Face Miners – 13
  6. Woolston Rovers – 11
  7. Wigan St Judes – 8
  8. Dewsbury Moor Maroons – 7
  9. Hunslet Warriors – 6
  10. Beverley – 6
  11. Dewsbury Celtic – 6
  12. Bradford Dudley Hill – 6

Division Three Results

Eastmoor Dragons 26-12 Leigh East

Hensingham 12-52 Oldham St Annes

Millom 8-28 East Leeds

Seaton Rangers 32-26 Bentley

Shaw Cross Sharks 24-16 Drighlington

Waterhead Warriors 34-6 Batley Boys

Division Three Table

  1. East Leeds – 20
  2. Waterhead Warriors – 14
  3. Oldham St Annes – 14
  4. Seaton Rangers – 14
  5. Shaw Cross Sharks – 14
  6. Bentley – 12
  7. Drighlington – 10
  8. Batley Boys – 10
  9. Millom – 8
  10. Leigh East – 5
  11. Hensingham – 4
  12. Eastmoor Dragons – 3