Return To Full National Conference Leagues Fixtures After Easter Break

By Robert Haile

After a week off the National Conference League returns with a packed fixture list.

This Saturday, April 23, the joint Premier Division leaders are on the road as Wath Brow Hornets face Pilkington Recs while West Hull travel to Thatto Heath Crusaders.

Lock Lane face Siddal looking to take advantage if either of the top two slip up.

At the bottom York Acorn host Hunslet Club Parkside, Egremont Rangers face Leigh Miners Rangers while Rochdale Mayfield play Thornhill Trojans.

Oulton Raiders will be looking to stay top of Division One with victory over Wigan St Patricks.

In the joint second battle Skirlaugh face Ince Rose Bridge, Kells host Stanningley and Hull Dockers welcome Myton Warriors.

At the other end Featherstone Lions play Milford with both teams looking for their first points as Saddleworth Rangers travel to West Bowling.

Division Two leaders Crosfields face Bradford Dudley Hill as they look to stay two points clear.

Of the second placed teams one of Normanton Knights and Heworth will drop back when they face each other, Barrow Island play Wigan St Judes, Clock Face Miners travel to Beverley and Woolston Rovers play Hunslet Warriors.

The Dewsbury sides play each other as Dewsbury Moor Maroons host Dewsbury Celtic.

East Leeds take their 100 percent win record on the road to new club Bentley as second place Oldham St Annes play Eastmoor Dragons and Shaw Cross Sharks host Millom.

Looking to close the gap Drighlington face Waterhead Warriors and Seaton Rangers Batley Boys.

At the bottom Leigh East host Hensingham.

Premier Division Fixtures

Egremont Rangers v Leigh Miners Rangers

Rochdale Mayfield v Thornhill Trojans

York Acorn v Hunslet Club Parkside

Siddal v Lock Lane

Pilkington Recs v Wath Brow Hornets

Thatto Heath Crusaders v West Hull

Premier Division Table

  1. Wath Brow Hornets – 11
  2. West Hull – 11
  3. Lock Lane – 10
  4. Thatto Heath Crusaders – 9
  5. Hunslet Club Parkside – 8
  6. Siddal – 8
  7. Rochdale Mayfield – 4
  8. Thornhill Trojans – 4
  9. Egremont Rangers – 4
  10. Pilkington Recs – 2
  11. Leigh Miners Rangers – 2
  12. York Acorn – 1

Division One Fixtures

Featherstone Lions v Milford

Hull Dockers v Myton Warriors

Kells v Stanningley

West Bowling v Saddleworth Rangers

Wigan St Patricks v Oulton Raiders

Skirlaugh v Ince Rose Bridge

Division One Table

  1. Oulton Raiders – 9
  2. Kells – 8
  3. Wigan St Patricks – 8
  4. Stanningley – 8
  5. Skirlaugh – 8
  6. Hull Dockers – 8
  7. Ince Rose Bridge – 7
  8. West Bowling – 4
  9. Myton Warriors – 2
  10. Saddleworth Rangers – 2
  11. Featherstone Lions – 0
  12. Milford – 0

Division Two Fixtures

Beverley v Clock Face Miners

Normanton Knights v Heworth

Crosfields v Bradford Dudley Hill

Hunslet Warriors v Woolston Rovers

Dewsbury Moor Maroons v Dewsbury Celtic

Barrow Island v Wigan St Judes

Division Two Table

  1. Crosfields – 10
  2. Heworth – 8
  3. Woolston Rovers – 8
  4. Clock Face Miners – 8
  5. Normanton Knights – 8
  6. Barrow Island – 8
  7. Hunslet Warriors – 4
  8. Dewsbury Moor Maroons – 4
  9. Bradford Dudley Hill – 4
  10. Wigan St Judes – 4
  11. Dewsbury Celtic – 2
  12. Beverley – 2

Division Three Fixtures

Bentley v East Leeds

Batley Boys v Seaton Rangers

Drighlington v Waterhead Warriors

Eastmoor Dragons v Oldham St Annes

Shaw Cross Sharks v Millom

Leigh East v Hensingham

Division Three Table

  1. East Leeds – 12
  2. Oldham St Annes – 8
  3. Shaw Cross Sharks – 8
  4. Bentley – 6
  5. Drighlington – 6
  6. Waterhead Warriors – 6
  7. Seaton Rangers – 6
  8. Batley Boys – 6
  9. Millom – 4
  10. Leigh East – 3
  11. Hensingham – 2
  12. Eastmoor Dragons – 1