Wath Brow Hornets Taste Derby Delight Against Egremont Rangers In The National Conference League

By Robert Haile

Only one game in the National Conference League but it was a big game for local bragging rights.

While most were out enjoying the Easter sunshine on Saturday April 16 Wath Brow Hornets and Egremont Rangers were preparing to do battle.

Not only would locals and travelling rugby league fans be watching on the OurLeague app as the match was live streamed.

Wath Brow scored the first with Charlie Thompson and doubled the count as Sam Curwen went over again after a short kick through.

Responding Matthew Bewsher scored for Egremont with Billy Thompson converting.

Egremont were reduced to 12 when Pat Wells was sent off for a dangerous tackle.

Sam Curwen restored the gap for Wath Brow just before half time as the teams went in at 14-6.

What ever was said at half time Egremont came out fired up and scored first as Matthew Bewsher got his second.

The teams kept the score line ticking over as Callum Farrer for the Hornets and Sam Appleby went over keeping a converted try the difference as they headed towards the final whistle.

Killing the game Wath Brow scored through Clarke Riley to take it 26-14 and move to the top of the Premier Division.

Premier Division Results

Wath Brow Hornets 26 – 14 Egremont Rangers

Premier Division Table

  1. Wath Brow Hornets – 11
  2. West Hull – 11
  3. Lock Lane – 10
  4. Thatto Heath Crusaders – 9
  5. Hunslet Club Parkside – 8
  6. Siddal – 8
  7. Rochdale Mayfield – 4
  8. Thornhill Trojans – 4
  9. Egremont Rangers – 4
  10. Pilkington Recs – 2
  11. Leigh Miners Rangers – 2
  12. York Acorn – 1

Division One Results – Saturday April 9

Saddleworth Rangers 34 – 22 Featherstone Lions

Stanningley 0 – 16 Hull Dockers

Ince Rose Bridge 28 – 50 Kells

Oulton Raiders 19 – 18 West Bowling

Myton Warriors 20 – 18 Wigan St Patricks

Milford 6 – 54 Skirlaugh

Division One Table

  1. Oulton Raiders – 9
  2. Kells – 8
  3. Wigan St Patricks – 8
  4. Stanningley – 8
  5. Skirlaugh – 8
  6. Hull Dockers – 8
  7. Ince Rose Bridge – 7
  8. West Bowling – 4
  9. Myton Warriors – 2
  10. Saddleworth Rangers – 2
  11. Featherstone Lions – 0
  12. Milford – 0

Division Two Results – Saturday April 9

Clock Face Miners 22 – 26 Normanton Knights

Heworth 40 – 8 Beverley

Bradford Dudley Hill 20 – 16 Hunslet Warriors

Woolston Rovers 42 – 28 Barrow Island

Dewsbury Celtic 18 – 22 Crosfields

Wigan St Judes 36 – 12 Dewsbury Moor Maroons

Division Two Table

  1. Crosfields – 10
  2. Heworth – 8
  3. Woolston Rovers – 8
  4. Clock Face Miners – 8
  5. Normanton Knights – 8
  6. Barrow Island – 8
  7. Hunslet Warriors – 4
  8. Dewsbury Moor Maroons – 4
  9. Bradford Dudley Hill – 4
  10. Wigan St Judes – 4
  11. Dewsbury Celtic – 2
  12. Beverley – 2

Division Three Results – Saturday April 9

East Leeds 40 – 10 Batley Boys

Waterhead Warriors 4 – 30 Bentley

Millom 24 – 20 Eastmoor Dragons

Oldham St Annes 38 – 14 Leigh East

Hensingham 16 – 20 Shaw Cross Sharks

Division Three Table

  1. East Leeds – 12
  2. Oldham St Annes – 8
  3. Shaw Cross Sharks – 8
  4. Bentley – 6
  5. Drighlington – 6
  6. Waterhead Warriors – 6
  7. Seaton Rangers – 6
  8. Batley Boys – 6
  9. Millom – 4
  10. Leigh East – 3
  11. Hensingham – 2
  12. Eastmoor Dragons – 1