Mixed Results For Cumbrian Rugby League Sides In The National Conference Leagues

By Robert Haile

An action packed day of rugby league provided thrills and bragging rights in the National Conference League.

In the Premier Division West Hull, Wath Brow Hornets and Thatto Heath Crusaders picked up wins to sit joint top of the table.

While Egremont Rangers, Siddal and Lock Lane all picked up their first win of the season.

York Acorn, Pilkington Recs and Thornhill Trojans are all looking for their first win after defeats to Lock Lane, Egremont Rangers and Wath Brow Hornets.

Division One all teams have now played one game with Oulton Raiders and Skirlaugh sitting top with two wins.

Kells opened their season with a home win at home to West Bowling and sit third.

Stanningley, Hull Dockers and Ince Rose Bridge all won while Saddleworth Rangers, Featherstone Lions, Milford and Myton Warriors are still looking for their first win.

Bradford Dudley Hill, Dewsbury Moor Maroons, Beverley and Wigan St Judes sit at the bottom of Division Two.

Heworth, Barrow Island and Woolston Rovers picked up their first win while Crosfields, Normanton Knights and Clock Face Miners sit joint top with two wins.

The first Cumbrian derby of the season Seaton Rangers took the bragging rights with a 14-12 win over Hensingham to sit joint top with East Leeds and Waterhead Warriors after they both picked up maximum points as well.

Drighlington, Oldham St Annes and Shaw Cross Sharks all opened their account with wins leaving Millom, Eastmoor Dragons and Hensingham pointless and bottom.

Premier Division Results

Wath Brow Hornets 26 – 0 Thornhill Trojans

York Acorn 14 – 44 Lock Lane

Siddal 36 – 6 Leigh Miners Rangers

West Hull 38 – 18 Rochdale Mayfield

Pilkington Recs 22 – 24 Egremont Rangers

Hunslet Club Parkside 0 – 18 Thatto Heath Crusaders

Premier Division Table

  1. West Hull – 4
  2. Thatto Heath Crusaders – 4
  3. Wath Brow Hornets – 4
  4. Lock Lane – 2
  5. Siddal – 2
  6. Rochdale Mayfield – 2
  7. Egremont Rangers – 2
  8. Leigh Miners Rangers – 2
  9. Hunslet Club Parkside – 2
  10. Pilkington Recs – 0
  11. Thornhill Trojans – 0
  12. York Acorn – 0

Division One Results

Stanningley 32 – 16 Myton Warriors

Kells 28 – 14 West Bowling

Oulton Raiders 22 – 6 Featherstone Lions

Saddleworth Rangers 18 – 20 Skirlaugh

Hull Dockers 28 – 26 Wigan St Patricks

Ince Rose Bridge 30 – 28 Milford

Division One Table

  1. Oulton Raiders – 4
  2. Skirlaugh – 4
  3. Kells – 2
  4. Wigan St Patricks – 2
  5. Stanningley – 2
  6. Hull Dockers – 2
  7. West Bowling – 2
  8. Ince Rose Bridge – 2
  9. Saddleworth Rangers – 0
  10. Featherstone Lions – 0
  11. Milford – 0
  12. Myton Warriors – 0

Division Two Results

Barrow Island 30 – 22 Hunslet Warriors

Bradford Dudley Hill 6 – 42 Heworth

Dewsbury Moor Maroons 16 – 26 Crosfields

Beverley 21 – 22 Normanton Knights

Woolston Rovers 40 – 0 Wigan St Judes

Clock Face Miners 46 – 0 Dewsbury Celtic

Division Two Table

  1. Clock Face Miners – 4
  2. Crosfields – 4
  3. Normanton Knights – 4
  4. Heworth – 2
  5. Woolston Rovers – 2
  6. Hunslet Warriors – 2
  7. Barrow Island – 2
  8. Dewsbury Celtic – 2
  9. Bradford Dudley Hill – 0
  10. Dewsbury Moor Maroons – 0
  11. Beverley – 0
  12. Wigan St Judes – 0

Division Three Results

Millom 8 – 46 Waterhead Warriors

Hensingham 14 – 16 Seaton Rangers

Drighlington 26 – 22 Leigh East

Shaw Cross Sharks 18 – 4 Bentley

Eastmoor Dragons 4 – 66 East Leeds

Oldham St Annes 48 – 6 Batley Boys

Division Three Table

  1. East Leeds – 4
  2. Seaton Rangers – 4
  3. Waterhead Warriors – 4
  4. Batley Boys – 2
  5. Oldham St Annes – 2
  6. Shaw Cross Sharks – 2
  7. Bentley – 2
  8. Leigh East – 2
  9. Drighlington – 2
  10. Hensingham – 0
  11. Millom – 0
  12. Eastmoor Dragons – 0