It’s The Year Of Streaming Sites As Netflix Storms The Golden Globe 2021 Nominations

By Rachael Grealish

The Hollywood Foreign Press Association have made their choices for this 78th Golden Globes nominations and this year streaming sites taking the lead.

In the running for the best of 2020 the streaming sites have made there presence felt as cinemas were closed for most of the year due to COVID-19, meaning most of the nominations had a limited release.

Leading the nominations for Motion Picture is Netflix’s Mank with 6 followed by The Chicago Seven.

As for actors it is Queen vs Princess – Diana vs Elizabeth – as both Olivia Coleman and Emma Corrin are both up for ‘Best Actress for Drama TV Series’ for their portrayals as Queen Elizabeth and Diana, Princess of Wales (respectively) in The Crown.

Corrin released a statement about her first Golden a globe nomination calling it a ‘real honour’.

//www.instagram.com/embed.js

Also in that category are Jodie Comer for Killing Eve, Laura Linney for Ozark and Sarah Paulson for Ratched.

After cleaning up at the Prime Time Emmy’s last year Schitts Creek – claiming awards for the four main acting categories along with the ‘Outstanding Comedy Award’, among others – the show is up for five awards at this year’s Golden Globes.

The full list of categories and their nominees can be viewed below:

BEST MOTION PICTURE – DRAMA
“Nomadland”
“Mank”
“The Father”
“Promising Young Woman“
“The Trial of the Chicago 7”

BEST MOTION PICTURE – MUSICAL/COMEDY
“Borat Subsequent Moviefilm”
“Hamilton”
“Music”
“Palm Springs”
“The Prom”

BEST DIRECTOR
Emerald Fennell, (“Promising Young Woman”)
David Fincher, (“Mank”)
Chloé Zhao (“Nomadland”)
Regina King (“One Night in Miami”)
Aaron Sorkin (“The Trial of the Chicago 7”)

BEST ACTOR – DRAMA
Riz Ahmed (“Sound of Metal”)
Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
Anthony Hopkins (“The Father”)
Gary Oldman (“Mank”)
Tahar Rahim (“The Mauritanian”)

BEST ACTRESS – DRAMA
Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
Andra Day (“The United States vs Billie”)
Frances McDormand (“Nomadland”)
Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)
Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)

BEST ACTOR – MUSICAL/COMEDY
Sacha Baron Cohen (“Borat Subsequent Moviefilm”)
James Corden (“The Prom”)
Lin-Manuel Miranda (“Hamilton”)
Andy Samberg (“Palm Springs”)
Dev Patel (“Personal History of David Copperfield”)

BEST ACTRESS – MUSICAL/COMEDY
Maria Bakalova (“Borat Subsequent Moviefilm”)
Kate Hudson (“Music”)
Michelle Pfeiffer (“French Exit”)
Rosamund Pike (“I Care A Lot”)
Anya Taylor-Joy (“Emma”)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A MOTION PICTURE
Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)
Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”)
Jared Leto (“The Little Things”)
Bill Murray (“On the Rocks”)
Leslie Odom, Jr. (“One Night in Miami”)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A MOTION PICTURE
Glenn Close, “Hillbilly Elegy”
Olivia Colman, “The Father”
Jodie Foster, “The Mauritanian”
Amanda Seyfried, “Mank”
Helena Zengel, “News of the World”

BEST SCREENPLAY
Aaron Sorkin (“The Trial of the Chicago 7”)
Chloé Zhao (“Nomadland”)
Florian Zeller and Christopher Hampton (“The Father”)
Jack Fincher (“Mank”)
Emerald Fennell (“Promising Young Woman”)

BEST ORIGINAL SCORE
Alexandre Desplat (“The Midnight Sky”)
Ludwig Göransson (“Tenet”)
James Newton Howard (“News of the World”)
Trent Reznor & Atticus Ross and Jon Batiste (“Soul”)
Trent Reznor & Atticus Ross (“Mank”)

BEST ORIGINAL SONG

“IO SÌ (SEEN)” — “The Life Ahead”
Music by:   Diane Warren
Lyrics by:   Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Agliardi

“SPEAK NOW” — “One Night in Miami”
Music by:   Leslie Odom Jr, Sam Ashworth
Lyrics by:   Leslie Odom Jr, Sam Ashworth

“TIGRESS & TWEED” — “The United States Vs. Billie Holiday”
Music by:   Andra Day, Raphael Saadiq
Lyrics by:   Andra Day, Raphael Saadiq

“FIGHT FOR YOU” — “Judas and the Black Messiah”
Music by:   H.E.R., Dernst Emile II
Lyrics by:   H.E.R., Tiara Thomas

“HEAR MY VOICE” — “The Trial of the Chicago 7”
Music by:   Daniel Pemberton
Lyrics by:   Daniel Pemberton, Celeste Waite

BEST ANIMATED FEATURE
“The Croods 2”
“Onward”
“Over the Moon”
“Soul”
“Wolfwalkers”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
“Another Round”
“La Llorona”
“The Life Ahead”
“Minari”
“Two of Us”

BEST TELEVISION SERIES – DRAMA
“The Mandalorian”
“The Crown”
“Lovecraft Country”
“Ozark”
“Ratched”

BEST TELEVISION SERIES – COMEDY
“Emily in Paris”
“Ted Lasso”
“The Flight Attendant”
“Schitt’s Creek”
“The Great”

MINISERIES/TELEVISION FILM
“Normal People”
“The Queen’s Gambit”
“The Undoing”
“Small Axe”
“Unorthodox”

BEST ACTOR TV SERIES – DRAMA
Jason Bateman, “Ozark”
Josh O’Connor, “The Crown”
Bob Odenkirk, “Better Call Saul”
Matthew Rhys, “Perry Mason”
Al Pacino, “Hunters”

BEST ACTRESS TV SERIES – DRAMA
Olivia Colman, “The Crown”
Jodie Comer, “Killing Eve”
Emma Corrin, “The Crown”
Laura Linney, “Ozark”
Sarah Paulson, “Ratched”

BEST ACTOR TV SERIES – COMEDY
Don Cheadle, “Black Monday”
Eugene Levy, “Schitt’s Creek”
Nicholas Hoult, “The Great”
Jason Sudeikis, “Ted Lasso”
Ramy Youssef, “Ramy”

BEST ACTRESS TV SERIES – COMEDY
Lily Collins, “Emily in Paris”
Kaley Cuoco, “The Flight Attendant”
Elle Fanning, “The Great”
Catherine O’Hara, “Schitt’s Creek”
Jane Levy, “Zoey’s Extraordinary Playlist”

BEST ACTOR – MINISERIES OR TELEVISION FILM
Bryan Cranston, “Your Honor”
Jeff Daniels, “The Comey Rule”
Ethan Hawke, “The Good Lord Bird”
Hugh Grant, “The Undoing”
Mark Ruffalo, “I Know This Much Is True”

BEST ACTRESS – MINISERIES OR TELEVISION FILM
Anya Taylor-Joy, “The Queen’s Gambit”
Shira Haas, “Unorthodox”
Nicole Kidman, “The Undoing”
Cate Blanchett, “Mrs. America”
Daisy Edgar-Jones, “Normal People”

BEST SUPPORTING ACTOR – SERIES, MINISERIES OR TELEVISION FILM
John Boyega, “Small Axe”
Brendan Gleeson, “The Comey Rule”
Dan Levy, “Schitt’s Creek”
Jim Parsons, “Hollywood”
Donald Sutherland, “The Undoing”

BEST SUPPORTING ACTRESS – SERIES, MINISERIES OR TELEVISION FILM
Gillian Anderson, “The Crown”
Helena Bonham Carter, “The Crown”
Julia Garner, “Ozark”
Annie Murphy, “Schitt’s Creek”
Cynthia Nixon, “Ratched”

The ceremony will be shown on February 28.